Ponuda proizvoda Zatvoriti
0 0 RSD
Vaša korpa je za sada prazna
Uvodna stanica Blog O krevetima Kako sprečiti skoliozu kod dece i kako ona utiče na san?

Kako sprečiti skoliozu kod dece i kako ona utiče na san?

Skolioza je jedna od najpoznatijih bolesti kičme. Svake godine je sve više ljudi, a posebno dece, sa ovom bolešću. Ali da li ste znali da skolioza može početi da se formira kod vaše dece već u prvim mesecima njihovog života? Dakle, kako sprečiti ili lečiti skoliozu?
Svake godine je sve više ljudi, a posebno dece, sa ovom bolešću. Krivica se najviše pripisuje načinu života kada se previše sedi, gde deca provode nekoliko sati sedeći za kompjuterom ili televizorom nakon višesatnog sedenja u školi. Ali da li ste znali da skolioza može početi da se formira kod vaše dece već u prvim mesecima njihovog života? Dakle, kako sprečiti ili lečiti skoliozu?
 

Šta je skolioza i  koji su njeni simptomi?

Pre svega, potrebno je shvatiti da niko od nas nema potpuno ravnu kičmu. Skolioza se definiše kao abnormalna zakrivljenost kičme. Najčešći tip je idiopatska skolioza. Može se formirati već u ranim mesecima, a često i u periodu naglog rasta između 10. i 12. godine detetovog života. Zanimljivo je da skolioza češće pogađa devojčice.  Sasvim je lako prepoznati kod dece. Kada se dete savija napred, krivina kičme se obično savija na jednu ili drugu stranu. Često dete ima jedno rame više od drugog ili mu rebra više vire na jednoj strani od druge. Skoliozu obično bezbedno dijagnostikuje pedijatar tokom rutinskog preventivnog pregleda. Sledećih nekoliko saveta možete koristiti ako želite da sprečite skoliozu kod svoje dece i to već od ranog uzrasta.
 

Pustite dete da se prirodno razvija

Beba se prirodno razvija i uči mnoge veštine tokom svojih prvih par meseci. Prvo se bavi svojim hobijima (beba koja leži na stomaku podiže glavu), zatim počinje da sedi, puzi na sve četiri, a na kraju ustaje i hoda. Ove veštine kretanja imaju svoj red i važne su za pravilno formiranje kičme. Sve ima svoje vreme, koje za svako dete može biti drugačije. Roditelji to treba da poštuju i nikako ne pokušavaju da guraju svoje dete, jer mogu samo da ga povrede.

Česta greška roditelja je što pokušavaju da stavljaju dete da sedi, a da to još uvek ne može samo da uradi. Ovo ima veoma negativan uticaj na njihov skeletni sistem. Bolje je da sačekate dok vaše dete ne sedne samo, bićete srećni zbog toga mnogo više nego da ga sami stavljate da sedi u vašem krilu.
 

Ne voditi dete za ruku

Dete je već ustalo, napravilo nekoliko nesigurnih koraka i sve češće postaje sve bolje u ovoj aktivnosti. Da li ste skloni da ga zgrabite za ruku i vodite po sobi? Oduprite se tome. Vođenjem dete za jednu ruku, jedna strana kičme se napreže i vrlo lako nastaje skolioza. Obavezno vodite dete za obe ruke. Ili još bolje, ostavite bebine ruke slobodne i držite bebu za grudi i stomak.

Raznovrsna ishrana

Protiv razvoja skolioze pomaže i raznovrsna, uravnotežena ishrana koja sadrži sve važne minerale, vitamine i elemente u tragovima. Osnova je dovoljno kalcijuma da podrži formiranje kostiju, koje je veoma intenzivno tokom ovog perioda.
 

Kvalitetna obuća i torbe

Vaše dete je već izraslo iz pelena, ali prevencija skolioze je daleko od kraja. Budite pažljivi pri izboru cipela. Nepravilna obuća negativno utiče na držanje i zakrivljenost kičme. Isto važi i za pretrpane i teške školske torbe. Birajte među torbama sa visokokvalitetnom postavom na leđima, ali u isto vreme vodite računa da torbe budu napravljene od laganih materijala. Deca će svaki dan nositi torbu na leđima. Trebalo bi potpuno eliminisati torbe koje se nose samo na ramenu, jednostrano naprezanje tela je najbrži put do skolioze.
 

Pogodne sekcije za decu

Posle škole dete treba da ima dovoljno vežbanja. Vežbanje je važno je i za njegovu regeneraciju i opuštanje od školskih obaveza. Kod izbora aktivnosti, vodite računa da izaberete one koje će deci biti zabavne, ali u isto vreme koristiti njihovom telu. To uključuje balet, plivanje, gimnastiku, planinarenje i dinamične sportove koji stimulišu duboke mišiće leđa. Nasuprot tome, ne preporučujemo sportove koji opterećuju samo jednu stranu tela, kao što su tenis ili skvoš.
 

Kako skolioza utiče na san?

Dokazano je da skolioza doprinosi poremećajima disanja tokom spavanja. Deformisan grudni koš može otežati detetu da diše. Ovo može dovesti, na primer, do apneje za vreme spavanja. Ova bolest znači da dete više puta prestaje da diše tokom spavanja. Ne samo da se kvalitet sna smanjuje, već ako je tretman potcenjen, može čak dovesti do kardiovaskularnih problema. 

Korzet, koji se koristi za lečenje težih vrsta skolioze, takođe može da smanji kvalitet sna. U tom slučaju je dobra ideja da detetu obezbedite najbolji mogući dušek, letvice i jastuk kako biste nadoknadili nelagodnost.
 

Saveti za bolji san

Za dete je važno izabrati dušek koji je srednje tvrd ili više tvrd. Dušeci od hladne pene su odlični za decu. Ako želite da razmišljate unapred, možete izabrati dušeke sa dva osećaja tvrdoće za svoje dete. U početku će beba spavati na tvrđoj strani, a kada odraste, može izabrati mekšu stranu.

Dete definitivno ne bi trebalo da spava na dušeku za odrasle koji sadrži anatomsko zoniranje u navlaci ili u jezgru. Zbog njegove manje visine, ove zone se razlikuju u odnosu na odraslu osobu, a kada leži na dušeku, njihova lokacija ne odgovara potrebama dečijeg tela... 

Za decu je dobro izabrati bolje i kvalitetnije letvice. Detetu kupite minimalno lamele koje će podržati svojstva dušeka. Bolje se prilagođavaju telu. Kao investiciju u budućnost razmislite o kupovini kvalitetnog kreveta koji nudi podesivu visinu letvica. Na ovaj način, kada vaše dete poraste, moći ćete da povećate visinu njegovog kreveta.