Ponuda proizvoda Zatvoriti
0 0 RSD
Vaša korpa je za sada prazna
Uvodna stanica Blog Saveti za zdrav san Da li se osećate umorno čak i nakon spavanja? Šta bi mogao da bude uzrok toga?

Da li se osećate umorno čak i nakon spavanja? Šta bi mogao da bude uzrok toga?

Da li se budite umorni nakon spavanja? Ako ne znate šta se krije iza toga, niste jedini. Do 30% ljudi se probudi umorno, a za to može biti mnogo razloga. Ovaj članak sumira one najčešće koje mogu da vas se tiču.

Šta mogu biti uzroci umora nakon spavanja?

Kao što uvod već sugeriše, može biti mnogo uzroka umora nakon spavanja. U svakom slučaju, uvek postoji nedostatak ili višak određene faze sna. Na to utiče:
  • na čemu i gde spavate,
  • vaš životni stil,
  • ishrana ili
  • sakrivena bolest.
U idealnom slučaju, trebalo bi da spavate oko 8 sati i da se ujutru osećate odmorno. Ako spavate manje ili više, jednostavno možete da budete umorni. Zato je zlatna sredina tačno 8 sati. Postoje i polne razlike. Prema studijama, ženama je potrebno 11 minuta više sna nego muškarcima.1  
 

Nekvalitetan san

Jedno od mogućih objašnjenja za jutarnji umor može biti loš kvalitet sna. Na to utiče nekoliko stvari, ali je naročito važna temperatura u sobi i ono na čemu spavate – dušek, jastuk i krevet. Spavaća soba treba da bude udobna i istovremeno malo hladnija od ostalih prostorija. Za idealan san, savršena temperatura je između 18 do 20 stepeni Celzijusa. 

Sam dušek utiče na kvalitet sna čak do 80%. Vaše telo mora da se opusti, a što ga dušek manje pritiska, to ćete se više opustiti. Zbog toga, dušek treba da birate ne samo prema osećaju, već i prema godinama ili položaju u kom spavate. 
 

 
Da biste imali savršen san, potrebno je da izaberete dušeka koji će vam biti ortak, zahvaljujući kojem ćete spavati još bolje. Naravno deo boljeg sna je i jastuk koji podržava vaš vratni deo kičme, kao i glavu. Glava ne bi trebalo da leži bez oslonca, kao što je slučaj sa jastucima od perja, koji se lako slegnu. Ovo nepotrebno opterećuje vaša leđa i dugoročno uzrokuje probleme. 

Ako vam krevet škripi ili je nestabilan dok spavate, to vas izvlači iz cenjenog dubokog sna. Da li je ovo vaš slučaj? Ako jeste onda je krajnje vreme da kupite kvalitetan masivni krevet, na primer, od punog drveta ili tapaciran. Kreveti bez podloge su pogodniji za alergičare kako bi sprečili širenje grinja, koje takođe otežavaju njihov boravak u spavaćoj sobi. 
 

Poremećaji spavanja

Umor čak i nakon sna takođe može da bude uzrokovan jednim od mnogih poremećaja spavanja. Do 600.000 Čeha pati od apneje u snu, što značajno umanjuje kvalitet sna. Češća je kod muškaraca iz fizioloških razloga, ali pogađa i žene. Prekomerna težina, konzumiranje više hrane i alkohola pre spavanja, pušenje ili čak upotreba tableta za spavanje doprinose tome. Sindrom nemirnih nogu, nesanica ili narkolepsija takođe će negativno uticati na vaš san
 

Nepravilan režim spavanja

Nepravilan režim može izazvati stalni zamor nakon dugog sna. Povezan je sa cirkadijanskim ritmom. Naš biološki sat ide ruku pod ruku sa prirodom. Ako na primer radite noću i zato spavate danju vaš cirkadijalni ritam se menja. Tokom dana može da bude više buke i svakako više svetla, tako da ne možete dobro da spavate. 

Takođe se budite umorni zbog nedostatka sna. Ako ste tokom vikenda plesali celu noć ili vas budi malo dete, nećete biti previše osveženi tokom nedelje. Kratkoročni deficit od jedne budne noći možete nadoknaditi za dve noći čvrstog sna. Međutim, u slučaju dugoročnog deficita to nije tako lako i ne može to tako jednostavno da nadoknadite. 


Bolesti

Pored gore navedenih razloga, možete da patite od stalnog umora nakon spavanja zbog problema sa metabolizmom, štitnom žlezdom, anemijom ili hroničnom opstruktivnom bolešću pluća. Anksioznost i depresija takođe mogu da ometaju san. Ako ste isključili sve druge opcije, potražite pomoć lekara.2 

Šta može da utiče na kvalitet vašeg sna?

Ako vam je kvalitet sna loš, budite se umorni. Pored neodgovarajućeg dušeka i jastuka, vaš san može da pogorša i način života. Nedostatak vežbanja, dehidracija i loša ishrana utiču takođe na vaš san. Kafa ili alkohol su isto tako mogući krivci. Ni plavo svetlo ni stres nisu dobri za naše telo.

Velike porcije hrane neposredno pre spavanja ili veliki unos šećera su najštetniji za spavanje. Šećeri deluju kao gorivo za telo, a brzo snabdevanje energijom vas baš i ne čini pospanim. Dehidracija može da nas razbudi ili da izazove umor nakon spavanja. Alkohol i kafa su majstori lošeg sna. Dokazano je da alkohol remeti faze sna, a kafa, zauzvrat, blokira hormone koji nam pomažu da zaspimo.
 

Praktični saveti za poboljšanje kvaliteta sna

Najlakši savet je da izbegavate gore navedene stvari. Poboljšanje načina života zvuči lako, ali velike promene su teške. Stoga je glavna preporuka da postavite male navike koje će vam pomoći.
  • Možete da počenete sa čašom vode oko pet sati. 
  • Dva puta nedeljno iditi ranije na spavanje.
  • Kafu konzumirajte najkasnije do tri sata posle podne.
  • Vetrite sobu pre spavanja. 
  • Idite na preventivne preglede. 
  • Postepeno investirajte u opremanje spavaće sobe.

Pročitajte više o: 

Zašto kupovati kod nas?

Sve pogodnosti
45 denní záruka vrácení peněz

BEZBRIŽNA KUPOVINA

45 dana za vraćanje robe

Otkriti više

Doprava zdarma na všechny matrace a postele

BESPLATAN PREVOZ

Za dušeke i krevete

Više informacija

Rozumíme spánku

UMEMO DA VAS SAVETUJEMO

Hiljade zadovoljnih kupaca

Mi ćemo vas posavetovati

Možnost nákupu na splátky

BLIŽE SMO VAM

Prodavnice u 5 evropskih zemalja

Kojim putem do nas?